Koszty pogrzebu są niemałe

Koszty pogrzebu są niemałe

Obecnie standardowy pogrzeb kosztuje ok. 6000 złotych, taniej trudno zorganizować godny pochówek. Jest to sprawa oczywista, ale spokojnie można zapłacić za pochówek w ratach lub do kwoty zasiłku pogrzebowego dodać 2000 złotych i godnie pochować osobę nam bliską. Koszt pogrzebu uzależniony jest od zakresu oraz standardu usług. Im więcej usług nadprogramowych, tym wyższy koszt pogrzebu. Trumnę można kupić w różnych cenach, w szerokiej gamie wzorów oraz cen. Podobnie sprawa się ma z urną do kremacji. Wybór ubrań również jest spory, ale bywa dość kosztowny. Koszt podstawowy pogrzebu kosztuje ok. 2000 złotych przy pochówku w grobie ziemnym. Do tego doliczyć należy koszty cmentarne, czyli opłaty za miejsce na cmentarzu.

Kolejne są koszty dodatkowe – wydatki na kwiaty lub wieńce pogrzebowe, nekrologi, ogłoszenia w prasie, transport żałobników, muzykę oraz kamerzystę lub fotografa oraz na poczęstunek nazywany stypą lub konsolacją. Taki poczęstunek otrzymują żałobnicy po uroczystości. Koszty można obniżyć rezygnując ze stypy lub nie zapewniając transportu żałobnikom. Można także negocjować cenę z zakładem pogrzebowym, gdy koszty są wyższe. Obecnie niektóre zakłady pogrzebowe oferują rozłożenie kosztu pogrzebu na raty, co jest coraz częściej praktykowane.

Drogo i luksusowo

Koszty luksusowego pogrzebu są wysokie – droga trumna, efektowny ubiór zmarłego, makijaż pośmiertny, miejsce w alei zasłużonych, muzyka podczas pogrzebu, morze kwiatów, występ zespołu muzycznego lub chóru, stypa w eleganckim i drogim hotelu. Koszty takiego pogrzebu to nawet 20 000 złotych, jednak niewiele osób wybiera tak drogą uroczystość. Przeciętnie ceny zamykają się w 6000-10 000 złotych. Są osoby, które muszą wybrać ratalne opłaty, bo nie mają gotówki. Poza tym ceny pochówków są zróżnicowane – pogrzeb w Warszawie będzie droższy niż na wsi (różnica to ok. 500 złotych). Tańsza jest kremacja od pochówku tradycyjnego. Miejsce na cmentarzu także jest sporym kosztem, a trumnę można wybrać w różnych cenach, nie każdy chce kupić najdroższą, luksusową, wiele osób wybiera skromniejsze rozwiązania.

Niektórzy od razu zamawiają nagrobek, a to koszt 2000-3000 zł za nagrobek z chińskiego granitu do nawet 15 000 złotych za nagrobki z zagranicznych marmurów. Nagrobek z granitu strzegomskiego obecnie kosztuje ok. 4000 złotych, co jest kwotą dość wysoką. Koszty są spore, dlatego niektórzy zamawiają nagrobek po kilku miesiącach, gdy uzbierają niezbędną kwotę na ten cel. Jeśli dana osoba zmarła za granicą to koszt transportu zwłok wynosi od 3000 do 6000 złotych. Są to spore koszty, ale nie można ich w żaden sposób uniknąć – sprawdź przykładowe kalkulacje na: http://kosztypogrzebu.pl/.

Podsumowując, organizując pogrzeb należy wybrać się do zakładu pogrzebowego i dokładnie policzyć koszty pochówku.

cloud

leave a comment

Why ask?

Create AccountLog In Your Account