Dlaczego dzieci muszą nosić porządne obuwie?

Dlaczego dzieci muszą nosić porządne obuwie?

Obuwie jest najważniejszą częścią garderoby dziecięcej, która decyduje nie tylko o komforcie podczas chodzenia, ale również o zdrowiu naszych pociech. Nie ma sensu kupowania butów tylko ze względów wizualnych. Do momentu, gdy niemowlak nie zacznie stawiać pierwszych kroków najlepiej zrezygnować z obuwia. Maluch powinien nosić wygodne skarpetki, najlepiej bawełniane, przepuszczające powietrze, które nie będą krepować ruchów. Dopiero w chwili, gdy dziecko zaczyna chodzić powinniśmy zainwestować w buty idealnie dopasowane do stopy, które stymulować będą prawidłowy rozwój stopy.

Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiednich butów dla dziecka?

Przede wszystkim materiałem, z jakiego obuwie zostało wykonane. Naturalny materiał odpowiedzialny za właściwą cyrkulację powietrza, o zdolnościach absorpcyjnych, pozwoli uniknąć problemów ze spoconymi stopami. Kolejną kwestią jest rozmiar. W żadnym wypadku nie kupujmy maluchom butów większych. Nawet najlepszej, jakości buty, kupione o dwa rozmiary większe znacznie obciążą stopę i zmuszą dziecko do zmiany sposobu chodzenia. Nienaturalne ustawianie stóp i ślizganie się nogi wewnątrz buta jest bardzo niekorzystne dla stóp, kręgosłupa i miednicy malucha. Podczas zakupów nie warto kierować się rozmiarami sugerowanymi przez producenta, tylko dopasować wielkość stopy do rozmiaru rozmiaru wkładki w bucie.

Oczywiście nie musimy wcale inwestować w buty za 200, czy 300 złotych, mając świadomość, że dziecko w przeciągu kilku miesięcy z nich wyrośnie. Optymalną opcją jest obuwie, za które zapłacimy około 80 – 150 zł, pod warunkiem, że spełni podstawowe warunki bezpieczeństwa. Dobre buty dla dziecka powinny również posiadać antypoślizgową, lekką i umiarkowanie elastyczną podeszwę, chroniącą przed kontuzjami oraz szeroki nosek, odpowiedzialny za swobodne poruszanie palcami

W rozwoju stawu skokowego bardzo ważną rolę pełni dobrze dopasowana cholewka. Cholewka nie może jednak utrudniać chodzenia, dlatego istotne, aby wykonana była z miękkiej skóry Np. anilany lub nappy. Nie możemy zapominać, że rodzaj usztywnienia i wysokość cholewki powinny być uzależnione od wieku dziecka i budowy stopy. Buty powinny chronić stopę przed urazami, zapobiegać deformacjom stopy i wadom postawy w przyszłości i wtedy konieczne będą buty ortopedyczne dla dzieci. Szczególnie dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia, zaleca się noszenie butów z usztywnioną zapiętką zapewniającą stabilność podczas chodzenia. W okresie aktywnego rozwoju stopy dziecko powinno mieć buty lekkie, pozwalające skórze oddychać, odpowiednio wyprofilowane, dopasowane do kształtu, wielkości i szerokości stopy.

Równie ważny jest sposób zapięcia buta. Chyba wielu z nas zmagało się z problemem zdejmowania bucików przez malucha.

Jak sobie poradzić z dzieckiem, które natychmiast po założeniu pozbywa się butów z nóżek?

W momencie, gdy dziecko nie chce nosić butów możliwe, że obuwie zostało źle dopasowane. W przypadku najmłodszych, najlepszym rozwiązaniem okazują się buty zapinane na klamrę lub trzewiki sznurowane z dodatkowym rzepem. Zdarza się, że dziecko niechętnie nosi buty, ponieważ samo nie potrafi ich założyć. Do podobnej sytuacji dochodzi nierzadko w przedszkolach i żłobkach, w których maluchy próbują dorównać rówieśnikom. Chcąc uchronić malucha przed niepotrzebnym stresem powinniśmy zainwestować w buty zapinane na rzepy, przynajmniej do momentu, aż przedszkolak nie nauczy się samodzielnie wiązać obuwia.
W przypadku dziecka nie możemy sobie pozwolić na kupno butów używanych. Obuwie używane dla dziecka jest złym rozwiązaniem. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że but dopasowuje się do stopy właściciela, ulega deformacjom, przez co nie zapewni optymalnej stabilizacji stopom. Buty po starszym rodzeństwie powodować mogą zniekształcenia stopy prowadzące do rozwoju płaskostopia i wad postawy.

cloud

leave a comment

Why ask?

Create AccountLog In Your Account