Kto spłaca kredyt po zmarłej osobie?

Kto spłaca kredyt po zmarłej osobie?

Śmierć bliskiej osoby jest z pewnością jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. W takim okresie formalności prawne związane np. ze spłatą zobowiązań zmarłego mogą wydawać się dołujące i zawiłe. Trudno bowiem nie zadawać sobie pytania – Kto spłaca kredyt po zmarłej osobie? W niniejszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć, aby ułatwić ci proces przyswojenia tej skomplikowanej kwestii.

Kredyt a śmierć dłużnika – co warto wiedzieć?

Rozpoczynając, ważne jest zrozumienie, że po śmierci dłużnika łączna suma długów nie znika. Kredyt bankowy, podobnie jak inne zobowiązania finansowe, musi zostać spłacony. Jeżeli nie jest to przez dłużnika możliwe, np. w sytuacji jego śmierci, obowiązek spłacenia długu przechodzi na innych. Ale kogo konkretnie dotyczy to obowiązku?

Spadkobiercy a dług

Pierwszymi osobami, które mogą odziedziczyć dług po zmarłym są tzw. spadkobiercy. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie otwarcia spadku. Spadkobiercą może być zarówno osoba wymieniona w testamencie zmarłego, jak i najbliżsi krewni na podstawie zasad określonych w Kodeksie Cywilnym, w przypadku braku testamentu.

Przejęcie spadku, a co za tym idzie, długów zmarłego, nie jest jednak obowiązkiem. Spadkobiercy mają prawo do tzw. zachowek, ale mogą go zrezygnować, złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiedzialność za długi zmarłego nie przekracza wartości otrzymanego spadku.

Profesjonalne strony Internetowe w Rzeszowie

Co w przypadku braku spadkobierców?

Jeżeli zmarły nie posiadał spadkobierców, a kredyt zaciągnięty na jego nazwisko nie został spłacony, bank ma prawo zgłosić roszczenie do masy spadkowej. W praktyce oznacza to konieczność spłacenia zobowiązań zmarłego ze środków pochodzących np. ze sprzedaży jego nieruchomości czy innych aktywów.

Kredyt z ubezpieczeniem na życie

Jak podaje eksperci portal Bankingo.pl, warto zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną sytuację. Często kredyty, zwłaszcza hipoteczne, zabezpieczane są dodatkowym ubezpieczeniem na życie. W przypadku śmierci kredytobiorcy, dług jest pokrywany z ubezpieczenia. Nie zawsze jednak kwota ubezpieczenia pokrywa całość zadłużenia, wtedy różnicę muszą pokryć spadkobiercy.

Podsumowanie

Zadłużenie po zmarłym bliskim nie jest łatwym tematem, lecz jest nieodzownie ważnym. Jeżeli cenisz sobie swoje finanse, warto rozumieć, jak działa system spłat długów po śmierci dłużnika. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo skomplikowany proces prawny, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak radca prawny.

cloud

leave a comment

Why ask?

Create AccountLog In Your Account